facebook   twitter
KPSS'ye -147 Gün -20   Saat Kaldi
Konu: Matematik nasıl öğrenilir?  (Okunma sayısı 4288 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
31 Ağustos 2010, 15:43
*
Çevrimdışı
    Matematikte başarılı olmak, yetenekle mi yoksa çalışkanlıkla mı ilgili?

    Kimi insanlar için matematik çok zor gelir, başarılı olamadıkları için de bu dalı pek sevmezler. Herkes matematik dáhisi olamaz, ama belli ölçüde matematiği herkes anlayabilir diyor bilim insanları.

    Matematik sınavı yaklaştı. Sayılar, denklemler ve problemler aklınıza bir türlü yerleşmiyor mu? En iyisi oturup çalışmak. Yoksa kimi insanlar için çalışmak boşuna mı? Hayır, hiç de değil, belli ölçüde matematiği herkes öğrenebilir.

    Matematikte başarılı olmak "matematik anlayışı" gerektirir. Matematik anlayışı ise soyutlama yetisi, mantıksal düşünce ve yaratıcılığın bir kombinasyonudur. Ve tahmin edeceğiniz gibi buradan yeteneğe geldik. Sonuçta her insan aynı derecede yaratıcı değildir. Ve birçok matematikçi ailelerine baktığımızda, matematik yetisinin de diğer bazı yetiler gibi kalıtsal olduğunu görürüz.

    Kanadalı bilim adamları

    Fakat Kanadalı bilim adamları, anne ve babası matematikte başarılı olmayan çocuğun bile matematik yetisini geliştirebileceğini söylüyorlar. Bilim adamları araştırmaları sırasında, okul öncesi döneminde çok iyi öykü anlatabilen çocukların daha sonraları matematikte başarılı olduklarını saptamışlar. Bu nedenle okul öncesi çocuklara, öykü anlatmayı öğretilmesi önerilmekte.

    Bununla birlikte matematikle ilgili temel bilgileri bilmeyenlerde yetenek de fayda etmiyor. Bu yüzden matematik dersinde anlatılanları ve öğretilenleri dikkatlice takip etmek çok önemlidir. Ve anlatılanları öğrenip, ev ödevlerinizi büyük bir merakla yaparsanız, matematiği kavramanın dahi olmadan da mümkün olduğunu görürsünüz.

    Tabii sadece formülleri ezberlemenin işe yaramadığını siz de biliyorsunuz, önemli olan işin mantığını kavrayıp uygulayabilmek sonuçta. Matematik konusunda büyüklerinizden yardım aldığınızda, onlardan, size çözümü söylemelerini değil, çözüme giden doğru yolu bulmanızda yardımcı olmalarını isteyin.

    Verimli Ders Çalışma yöntemleri incelenmelidir. Verimli çalışmak; zamanınızı hedefleriniz doğrultusunda etkili bir şekilde kullanmaktır. Verimli çalışmak sadece ders çalışmak değildir, verimli çalışmayı öğrenmiş bir kişi oyun oynamaya, farklı faaliyetlere ve arkadaşlarına zaman ayırabilecektir.

    Başarılı insanlar, hedeflerine belirledikleri bir süre içinde ulaşmış insanlardır diyebiliriz. Başarılı olabilmek için , eğer ders çalışacaksanız derse ilişkin hedefinizi ortaya koyun ve bu hedef için süre belirleyin. Başaracağınıza inanırsanız yolu yarılamışsınız demektir, eğer başaramayacağınızı düşünüyorsanız daha çalışmaya başlamadan kaybettiniz demektir. Kendinize güvenin ve işe koyulun.

    Meşhur bir söz var “Sadece oturarak başarıya ulaşan tek yaratık vardır, oda tavuk”

    Evet çalışmaya hazır mısınız?

    Bu aşamada şunları öğreneceksiniz;
    Kendinizi psikolojik olarak hazırlayın;

    Hangi dersi, o dersin hangi konusunu ne derece öğrenmeniz gerektiğini düşünün. Çalışacağınız kaynağın ilgili konularına baştan sona göz atın ne kadar sürede bitirebileceğinize karar verin.

    Konuyu çalışıp tam anlamıyla öğrendiğinizde, sizi bekleyen olumlu durumları hayal edin, “Sınavdan yüksek not alırsam çok mutlu olurum” gibi.
    Çalışma esnasında hayallere yada iç konuşmalara daldığınızı hissederseniz bundan vaz geçmeye çalışın.

    Tekrar hayalinize dalıyorsanız hayalinizi düşünmeye devam edin ve bitirin, aksi takdirde sizi tekrar rahatsız edebilir.

    Bu arada verimli çalışmak için bedeninizi de hazırlamalısınız;
    Önemli bir dersi çalışacaksanız yada sınavınız varsa yeterince dinlenmiş olmalısınız. Yeterince dinlenmiş olmanız kafi derecede uyumak ve yorucu bedensel faaliyetlerden uzak kalmanıza bağlıdır. Fiziksel yorgunluk ders çalışmanızı olumsuz olarak etkileyecektir, diyelim ki bir futbol maçı yaptınız maçtan sonra ders çalışmaya başlarsanız uykunuz gelecek ve gereğince çalışamayacaksınız. O halde ya maçı erteleyin yada sınavı. Tabi birincisini ertelemek daha kolay.

    Eğer akşam çalışacaksanız gün içerisindeki 40-50 dakikalık uyku sizi dinlendirecektir. Asla yatarak veya masaya uzanarak çalışmayın çünkü bu duruş uykunuzu getirecektir. Ortamdaki lamba gözünüze direkt gelmemeli onun yerine ışığı arkanıza alacak şekilde oturun.

    Çalışma ortamınızı uygun şekilde düzenleyin;


    Çevrenizde dikkatinizi dağıtacak nesneleri, poster ve resimleri kaldırın. Televizyonun bulunduğu odada çalışmayın, çünkü ses dikkatinizi dağıtacaktır. Masanızı bir çalışma masası gibi düzenleyin gereksiz şeylerden kurtulun. Çalışma ortamınızı değiştirmemeye özen gösterin çünkü sürekli aynı ortamda çalışmak bir süre sonra şartlı reflekse dönüşür ve çabuk konsantre olmanızı sağlar.

    Kendinize bir çalışma programı oluşturun.

    Çalışma süresi olarak şu formülü kullanmanız uzmanlar tarafından önerilir.
    40 dakika çalışma + 5 dakika tekrar + 10 dakika dinlenme
    Çalışmanızın kalıcılığını sağlayacak en önemli faktör tekrardır. Tekrar için tavsiye edilen en iyi yöntem;

    İlk tekrar 40 dakikalık bir öğrenme seansının sonunda yapılmalı ve 10 dakika sürmelidir. Bu tekrar hatırlanan miktarın bir gün daha aynı düzeyde kalmasını sağlar. 2-4 dakika sürecek ikinci tekrar 24 saat sonra yapılmalıdır. Bundan sora bilgi hafızada bir hafta kadar saklanır. Bir hafta sonra yine 2-4 dakika sürecek üçüncü tekrar yapılmalıdır. Dördüncü tekrar; bir ay sonra 2-4 dakikalık bir süreyle yapıldıktan sonra, bilgiler uzun süreli hafızaya geçer, ve son derece kuvvetli bir biçimde yerleştirilmiş olur.

    Bunun dışında yatmadan önce çalıştığınız konunun tekrarını yaparsanız öğrendikleriniz büyük ölçüde hafızanıza yerleşir.


    KİM KORKAR MATEMATİKTEN?

    Matematik çalışılması ve dersi derste ögrenilmesi gereken önemli ve zordur.
    Fakat zamanında ciddiye alınarak umaraımki başaramayacağımız bişey yoktur.
    İlk önce peşin fikirli olmadan konuyu derste iyi dinleme ve iyi ögrenme yöntemi ile ödev ve tekrarı sıkılaştırmamız çok onemlidir.
    Matematiği sevmeliyiz.
    Matematik tüm bilimlerin temelidir.
    Onu beceremessek sayısal diğer konu ve dersleri beceremeyiz.

    ---o---

    1. Öncelikle şunu asla unutmayınız ki :”Matematik dersi kolay bir derstir.”

    2. Bir konuyu çalışmaya başlamadan önce , o konuyu ders de güzelce dinleyiniz ve anlamadığınız noktaları hemen öğretmeninize sorunuz. Sınıftaki arkadaşlar benimle dalga geçer, onun için bu soruyu sormayayım diye bir duyguya kapılmayınız.

    3. Eve gelince bugün gördüğünüz konuları tekrar edin. Sonra basitten zora doğru konu ile ilgili soruları çözmeye çalışın. Göreceksiniz ki , kısa bir süre içinde sizde matematikten zevk alan gençler arasına gireceksiniz.

    4. Şunu asla unutmayınız,”Ustayı usta yapan bol bol alıştırma yapmasıdır.”

    5. Problem çözümlerinde ;problemi öncelikle kendiniz çözmeye çalışınız.Çözemezseniz bile çözmek için bir gayret sarf ediniz.Bütün zihinsel enerjinizi bu soru üzerinde yoğunlaştırınız.Kendi kendinize mantıklar üretiniz ancak ürettiğiniz mantıklar matematiksel dairenin dışına taşmamalıdır.Soruyu çözemeseniz bile göreceksiniz ki , yaptığınız işlemler sizin matematiksel ufkunuzu genişletecektir.

    6. Bir problemi çözdükten sonra ; asıl çözümle , kendi çözümünüzü karşılaştırınız.Yanlış yapmışsanız nerede yanlış yaptığınızı , doğru yapmışsanız , hangi çözümün daha kolay ve pratik olduğunu karşılaştırınız.Unutmayın ki, her matematiksel sorunun kendine özgü bir pratik yolu vardır.Önemli olan bu yolu tek başına bulmaktır.

    7. Çözemediğiniz her soruyu , aşamadığınız bir engel olarak görünüz.Bu engeli aşmak için elinizden gelen her şeyi yapınız.Şunu unutmayın, o soruyu hazırlayan kişi bu soruyu çözdüğüne göre sizde çözebilirsiniz.

    8. Matematik konularının çok ince ayrıntıları vardır.Bunları öğretmeninizden çok iyi bir şekilde öğrenin.

    9. Soruları çok iyi bir şekilde analiz etmeye çalışınız.Soruda neler verildiğine, bu sırada bu konu ile neler bildiğinizi gözden geçiriniz ve sizden isteneni bulmak için çözüme geçiniz.Göreceksiniz ki sorunun çözümü sandığınız kadar zor değilmiş.

    10. Öğrendiğiniz bilgileri unutmamak için , belli aralıklarla tekrar ediniz.İnsan nasıl yemek yemeği unutmuyorsa kendisinin geleceği için çok önemli olan sınavlarda başarılı olmak için matematik kurallarını , formüllerini unutmamalı.

    11. Sabırlı olunuz..Karşılaştığınız güçlükler karşısında yılmayınız, bir adım bile olsa geri çekilmeyiniz.Aştığınız her engelin sonucunda , kendinizde yeni bir engeli aşabilecek bir güç bulacaksınız.Matematik mantığını keşfetmeye çalışınız.

    Ahmet Büyük (Matematik Öğretmeni)Mesajı Paylaş | Kayıtlı
31 Ağustos 2010, 15:45
*
Çevrimdışı
bence kpss matematiği sbs matematiğiyle mantık olarak aynı... hiç matrematik bimeyen arkadaşlar sbs matematik kaynağı alsınlar iki ay kadar onlarla çalışıp daha sonra kpss kaynaklarına yönelsinler katılan katılmayanlar olabilir bu fikre yalnız etrafımda tavsiye ettiğim arkadaşlarımdan olumlu sonuçlar aldık...
Mesajı Paylaş | Kayıtlı
08 Nisan 2011, 18:32
*
Çevrimdışı
kpss matı lysden yani öss den kolay ama sbs kadar da diil
Mesajı Paylaş | Kayıtlı
 
Powered by SMF 2.0 RC5 | SMF © 2006–2011, Simple Machines LLC
Simple Audio Video Embedder